ładowanie

Kiedy jest najwięcej jodu nad polskim morzem?

O jodzie często słyszymy w kontekście jego wpływu na zdrowie. Jest rekomendowany dzieciom, osobom z chorą tarczycą, dorosłym zmagający się z dużym stresem i przemęczeniem. Spacery po plaży są jednym z najlepszych sposobów na to, jak można dostarczać jod. Dlaczego ten pierwiastek dobrze jest mieć pod kontrolą? Jak go suplementować, jakie są normy i kiedy jest najwięcej jodu nad polskim morzem?

Lecznicze właściwości jodu

Jest przede wszystkim kluczowy w produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny (T4 i T3). Od ich stężenia zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu w szerokim zakresie. Wpływ jodu na zdrowie to na przykład: odpowiednia praca układu krwionośnego i nerwowego, rozwój intelektualny, lepsza przemiana materii. Niedobór jodu u dzieci oraz u kobiet w ciąży jest szczególnie niebezpieczny. Dlatego to one powinny przede wszystkim kontrolować jego normy.  

Kiedy jest najwięcej jodu nad polskim morzem?

Choć może nie być to oczekiwana odpowiedź: jesienią i zimą! Oczywiście znajduje się on w morskiej bryzie przez cały rok, ale to jednak chłodne miesiące są w niego najbogatsze. Wyższe stężenie jodu występuje po załamaniu pogody, a morskie, rześkie powietrze oczyszcza drogi oddechowe. Gdzie i kiedy najwięcej jodu nad Bałtykiem?

Morze dobre poza sezonem

Sztormy, silne wiatry, wysokie fale zwiększają ilość jodu w powietrzu. A o to najłatwiej późną jesienią oraz zimą. Jak można dostarczać jod? Najlepiej spacerując brzegiem polskiego morza (Bałtyk jest zimnym akwenem, więc pod względem jodu wygrywa np. z Morzem Śródziemnym). Szacuje się, że najwięcej jest go 300 metrów od brzegu. Wchłaniamy ten pierwiastek również, kąpiąc się w Bałtyku oraz jedząc świeże ryby i owoce morza. Wpływ jodu na zdrowie jest nieoceniony, więc warto połączyć urlop z zadbaniem o zdrowie!

Te normy warto mieć na uwadze

Dzienne zapotrzebowanie na jod nie jest wcale bardzo duże. Dorośli potrzebują średnio 200 mikrogramów, dzieci około 100 – 130 (w zależności od wieku). Więcej potrzebują go kobiety w ciąży oraz karmiące naturalnie. Niedobór jodu jest szczególnie niebezpieczny w życiu płodowym oraz we wczesnym dzieciństwie. Wpływa na powstawanie wad rozwojowych płodu, problemy z utrzymaniem ciąży, niedorozwój psychiczny, karłowatość, zaburzenia emocjonalne. Niedobór jodu u dzieci można rozwiązać odpowiednią dietą (ryby, zielone warzywa, woda mineralna). Dorośli najczęściej starają się suplementować go dodatkowo tabletkami lub planując dłuższy urlop, kiedy jest najwięcej jodu nad polskim morzem. 

Objawy niedoborów

Uczucie senności i przewlekłego zmęczenia, problemy z utrzymaniem szczupłej sylwetki, spowolniony metabolizm. Niedobór jodu wpływa również niekorzystnie na stan skóry, włosów i paznokci oraz stan psychiczny (obniżenie nastroju). Lecznicze właściwości jodu są tak duże, że warto być świadomym jego występowania. Algi morskie, kalmary, dorsz, krewetki ? to one mają jego największą zawartość w 100 gramach. A to oczywiście zjemy podczas pobytu nad morzem! Kiedy najwięcej jodu nad Bałtykiem jest już wiadomo ? dlatego warto zaplanować urlop poza sezonem.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

pozostałe oferty specjalne

Zadowolenie Gości to nasz priorytet, dlatego specjalnie z myślą o Was systematycznie tworzymy oferty specjalne.

Voucher podarunkowy
POMYSŁ NA IDEALNY PREZENTVoucher podarunkowy
Cena Dnia
Pobyt nad morzemCena Dnia
Bal Karnawałowy w Jastrzębiej Górze
Karnawałowa zabawa w Hotelu Astor 04.02.2023Bal Karnawałowy w Jastrzębiej Górze
Ferie zimowe nad morzem - Z Astorem wśród zwierząt
Ferie zimowe w hotelu nad morzem - pobyt 2 dzieci GRATISFerie zimowe nad morzem - Z Astorem wśród zwierząt
Aqua Slimming - wczasy odchudzające
Wodne wyszczuplanieAqua Slimming - wczasy odchudzające
Weekendy karnawałowe ze smakiem
Karnawałowy odpoczynek z dala od zgiełku miastaWeekendy karnawałowe ze smakiem
Walentynki w hotelu nad morzem
Walentynki w hotelu nad morzemWalentynki w hotelu nad morzem
Dzień Kobiet w hotelu nad morzem
Wyjątkowa Ty!Dzień Kobiet w hotelu nad morzem
Wielkanoc w Hotelu Astor
WIELKANOC W HOTELU NAD MORZEMWielkanoc w Hotelu Astor
Majówka nad morzem
Długi weekend pełen kolorówMajówka nad morzem
Wakacje Odkrywców - lato nad morzem 2023
Wakacje Odkrywców - lato nad morzem 2023
Weekendowy relaks w Hotelu Astor
WEEKENDOWY RELAKS W HOTELU ASTORWeekendowy relaks w Hotelu Astor
Wczasy dla seniorów nad morzem
Aktywne wczasy senioraWczasy dla seniorów nad morzem
Pakiet SPA Relaksacyjny
Pakiet relaksacyjnyPakiet SPA Relaksacyjny
Pakiet SPA Zimowy w Hotelu Astor
Aromatyczny Pakiet SPA ZimowyPakiet SPA Zimowy w Hotelu Astor
Niedzielne bufety
Obiady w formie gorących bufetów bez ograniczeńNiedzielne bufety
Dziecko w podróży
Trip Advisor
Forbes
Mojekonfrencje
Sale Biznesowe
Konferencje
Dzieciochatki.pl
PFRPFR

Hotel z basenem nad morzem w Jastrzębiej Górze, wakacje i wczasy all inclusive nad Polskim morzem dla rodzin z dziećmi.
Astor hotel to także obiekt konferencyjny nad morzem wyposażony w nowoczesne sale konferencyjne dające wiele możliwości aranżacyjnych.

face