ładowanie

Meduzy nad Bałtykiem ? czy mogą poparzyć?

Poprzez wzgląd na zbliżający się sezon urlopowy, coraz więcej osób decyduje się na wczasy nad morzem. To właśnie nad morzem chcemy spędzić czas wolny i pooddychać świeżym powietrzem. Jednym z nieodłącznych elementów morskiego ekosystemu są meduzy. Nad Bałtykiem zatem również nie mogłoby ich zabraknąć. Wielu turystów obawia się spotkania z tymi wolnożyjącymi formami parzydełkowców, gdyż boją się oparzeń. Czy meduzy w Bałtyku są groźne?

Czy meduzy nad Bałtykiem mogą poparzyć? Obawy urlopowiczów

Spory odsetek społeczeństwa odczuwa dyskomfort, a nawet lęk przed krążkopławami. Na świecie istnieje około 70 gatunków tych zwierząt, których jad jest śmiertelny dla ludzi. Wszelkie obawy nie są zatem zjawiskiem nieuzasadnionym. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w wodach Morza Bałtyckiego wiodący gatunek stanowi chełbia modra. A zwierzę to mimo, że posiada parzydełka, jest dla człowieka zupełnie niegroźna. Idealnym odpoczynkiem od obaw i stresu związanego nie tylko z meduzami jest hotel spa nad morzem.

Meduzy nad Bałtykiem – informacje

Niektóre (występujące nielicznie) meduzy nad Bałtykiem należą do gatunków bardziej niebezpiecznych. Co się z tym wiąże, oparzenie meduzy może okazać się bardzo bolesne. Wśród krążkopławów, których lepiej unikać znajduje się chociażby bełtwa festonowa. Średnica ciała dorosłego osobnika tego gatunku dochodzi nawet do dwóch metrów! Pomimo tego, że ten rodzaj meduzy nad Bałtykiem występuje niezwykle rzadko, niewykluczone jest, że turyści i urlopowicze mogą natknąć się na nią w morskich wodach. Co ważne, jad tego gatunku meduzy nie jest jednak zagrażający życiu człowieka. Każda osoba przed wyjazdem nad morze powinna jednak nabyć stosowną wiedzę odnośnie tego, co zrobić po oparzeniu przez meduzę oraz jak wygląda pierwsza pomoc na oparzenie jadem przez meduzę.

Czy meduzy w Bałtyku są groźne?

Formułując więc odpowiedź na pytanie: czy meduzy w Bałtyku są groźne? można wysnuć stwierdzenie, że zwierzęta te nie są niebezpieczne dla życia zdrowego człowieka. Korzystniejsze dla zdrowia ludzkiego jest jednak unikanie bezpośredniego kontaktu z meduzami.

Oparzenie meduzy – jak je rozpoznać?

Z racji tego, że meduzy występują w morzach i oceanach, wybierając się na wypoczynek trzeba wziąć pod uwagę możliwość konfrontacji z tymi żyjątkami. Niestety nie zawsze da się uniknąć kontaktu. Jak rozpoznać oparzenie meduzy? Pomimo tego, że skóra tuż po bezpośrednim kontakcie z parzydełkowcem może wydawać się normalna, po chwili staje się zaczerwieniona, pojawia się ból i mrowienie. Uwidaczniają się także bąble, kształtem przypominające parzydełka. Istotne jest, aby w sytuacji, w której na powierzchni skóry pozostaną parzydełka, usunąć je z jak największą ostrożnością, aby nie spowodować powstawania kolejnych poparzeń. Po upływie kilku godzin od oparzenia mogą pojawić się pęcherze. Bardzo ważne jest to, aby ich nie przekłuwać – surowica w nich zawarta powinna wchłonąć się naturalnie. Niektóre meduzy posiadają w swoich parzydełkach tak silny jad, że powoduje on uszkodzenia skóry oraz powstawanie głębokich ran martwiczych, które wymagają specjalistycznej opieki medycznej. To dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć jak uchronić się przed meduzą i nie dopuścić do powstania poparzenia. A w przypadku bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem mieć świadomość tego, co zrobić po oparzeniu przez meduzę.

Pierwsza pomoc na oparzenie jadem meduzy

Niestety, wiele osób wybierających się na wakacje nad Bałtykiem nie posiada stosownej wiedzy odnośnie tego, co zrobić po oparzeniu przez meduzę oraz jak uchronić się przed meduzą. A przecież pierwsza pomoc na oparzenie jadem meduzy jest bardzo istotna. Przede wszystkim należy jak najszybciej opuścić wodę i udać się do ratownika. Jeśli nie jest on obecny na plaży wówczas warto skierować się po pomoc do pozostałych plażowiczów, znajomych lub rodziny. Osoba poparzona poprzez wzgląd na ewentualne powikłania po oparzeniu przez meduzę w żadnym wypadku nie powinna zostać sama. Na miejsce oparzenia jak najszybciej należy nałożyć ocet kuchenny, gdyż przyczynia się on do neutralizacji toksyn obecnych w parzydełkach. Następnie, jeśli na ciele obecne są parzydełka trzeba usunąć je przy pomocy pęsety albo palców (tylko jeśli są one owinięte grubym materiałem, aby nie doszło do dalszych poparzeń!). Aby zmniejszyć uszkodzenia komórek ciała zaleca się umieszczenie oparzonego miejsca w wodzie o temperaturze 43-45 stopni Celsjusza na około 30 minut.

Powikłania po oparzeniu przez meduzę

Zagrażające życiu powikłania po oparzeniu przez meduzę to: problemy z oddychaniem i połykaniem, silny ból, przyspieszone tętno, nudności i wymioty oraz drgawki. Wówczas należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na to, jak uchronić się przed meduzą jest przede wszystkim nienaruszanie przestrzeni, w której znajdują się te parzydełkowce. Gdy istnieje podwyższone ryzyko występowania meduz w akwenie wodnym, lepiej unikać kąpieli. Szczególną ostrożność powinni wykazać rodzice, którzy mają pod opieką dzieci. Oparzenie meduzy jest zdecydowanie bardziej bolesne i szkodliwe dla najmłodszych, zazywczaj oznacza też konieczność zaawansowanej opieki medycznej.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

pozostałe oferty specjalne

Zadowolenie Gości to nasz priorytet, dlatego specjalnie z myślą o Was systematycznie tworzymy oferty specjalne.

Wczasy kondycyjne nad morzem
Pakiet dla aktywnych Wczasy kondycyjne nad morzem
Zabujaj się nad morzem - romantyczny pakiet
Zabujaj się nad morzem - romantyczny pakiet
Tylko we dwie
Pakiet mama i córka nad morzem Tylko we dwie
Wiosna nad falami
Wiosna nad morzem Wiosna nad falami
Majówka w hotelu nad morzem
Roztańczona majówka - jedz, tańcz i wypoczywaj! Majówka w hotelu nad morzem
Egzamin ósmoklasisty - dni w maju idealne na krótki urlop
Krótki majowy urlop Egzamin ósmoklasisty - dni w maju idealne na krótki urlop
Długi czerwcowy weekend
DŁUGI CZERWCOWY WEEKEND W HOTELU ASTOR Długi czerwcowy weekend
Żywiołowe wakacje - lato nad morzem 2024
Żywiołowe wakacje - lato nad morzem 2024
Weekendowy relaks w Hotelu Astor
WEEKENDOWY RELAKS W HOTELU ASTOR Weekendowy relaks w Hotelu Astor
Cena Dnia
Pobyt nad morzem Cena Dnia
FIRST MINUTE Święta szyte na miarę
Boże Narodzenie w hotelu nad morzem 2024 FIRST MINUTE Święta szyte na miarę
Cena Dnia - oferta bezzwrotna ze śniadaniem
Pobyt ze śniadaniem Cena Dnia - oferta bezzwrotna ze śniadaniem
Aqua Slimming - wczasy odchudzające
Wodne wyszczuplanie Aqua Slimming - wczasy odchudzające
Voucher podarunkowy
POMYSŁ NA IDEALNY PREZENT Voucher podarunkowy
Pakiet SPA Relaksacyjny
Pakiet relaksacyjny Pakiet SPA Relaksacyjny
Pakiet SPA wiosenny
Radośnie w tę wiosnę! Pakiet SPA wiosenny
Wczasy dla seniorów nad morzem
Aktywne wczasy seniora Wczasy dla seniorów nad morzem
Niedzielne bufety
Obiady w formie gorących bufetów bez ograniczeń Niedzielne bufety
Odprężające Lato w Gaja Natural SPA
Odprężające Lato w Gaja Natural SPA Odprężające Lato w Gaja Natural SPA

Hotel z basenem nad morzem w Jastrzębiej Górze, wakacje i wczasy all inclusive nad Polskim morzem dla rodzin z dziećmi.
Astor hotel to także obiekt konferencyjny nad morzem wyposażony w nowoczesne sale konferencyjne dające wiele możliwości aranżacyjnych.

Rezerwując bezpośrednio wspierasz sadzenie drzew
10 rezerwacji bezpośrednich = 1 drzewo
REZERWUJ ONLINE
X
face