4 kwietnia 2025

Wypoczynek nad morzem to wielka frajda dla dzieci. Większość z nich uwielbia przecież zabawy w wodzie i nieograniczony dostęp do piasku, który jest świetnym materiałem budowlanym. Jadąc na wakacje, mamy nadzieję, że pogoda będzie dopisywała przez cały urlop. Chcemy spędzać długie godziny na słońcu, opalać się i relaksować. Plażowanie z dzieckiem wymaga nieco więcej przygotowań niż w przypadku dorosłych. Jak zabezpieczyć dziecko przed słońcem, aby nie doszło do oparzeń, przegrzania i udaru?


Dziecko na plaży – jak uchronić je przed słońcem?

Przebywanie nad morzem w gorący dzień jest niewątpliwe bardzo przyjemne. Morska bryza ochładza, a promienie słoneczne ogrzewają ciało i po pewnym czasie dają nam piękną opaleniznę. Jednak bezpieczne plażowanie to także wodoodporne kremy z filtrem dla dzieci i dla dorosłych, ochrona głowy na plaży, odpowiednie nawadnianie. Te trzy elementy są niezbędne, aby uniknąć piekącej skóry, dreszczy, nudności i silnego bólu głowy. Można przyjąć, że malutkie (6-12-miesięczne) dziecko na plaży nie powinno przebywać w pełnym słońcu dłużej niż 15 minut, 3-letnie – około 30 minut, a powyżej 4 lat – godzinę. Ważną zasadą jest także unikanie przebywania na dworze w czasie jego najsilniejszego działania, czyli w godzinach 11-13.


Jaki filtr dla dziecka nad polskie morze?

Skóra małych dzieci jest delikatniejsza i bardziej narażona na poparzenia niż skóra dorosłych. Dlatego najlepiej jak najczęściej okrywać ich ciało przewiewnym, lekkim ubraniem lub chustą. Konieczna jest także ochrona głowy na plaży. W tym celu sprawdzą się kapelusze i czapki, które zasłonią również wrażliwe płatki uszne. Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem dla dzieci? Bezpieczeństwo zapewnią kosmetyki z wysokim faktorem SPF (powyżej 30 SPF), które chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Preparat, który zastopuje negatywne działanie UVA (przebarwienia, choroby nowotworowe skóry i fotostarzenie), będzie mieć na opakowaniu symbol PA z „plusami”. Im więcej plusów (PA++++), tym skuteczniejsza ochrona. Warto dokładnie czytać etykiety, zanim dokonamy zakupu filtra przeciwsłonecznego dla dziecka, ale również i dla dorosłego. Chociaż lubimy wrócić z wakacji ze złocistą opalenizną, pamiętajmy, by korzystać z kąpieli słonecznych rozsądnie, bez narażania skóry na poważne konsekwencje.


Plażowanie z dzieckiem – na co uważać

Dbałość o właściwe nawodnienie to nawyk, który powinien być obecny w naszym codziennym życiu. Natomiast utrata wody z organizmu jest o wiele większa latem, gdy temperatury są wysokie, a my więcej się pocimy. Dziecko na plaży zajęte zabawą może zapomnieć o regularnym piciu wody, co może mieć poważne konsekwencje. Oznakami odwodnienia są: obniżone samopoczucie, nudności, zawroty głowy, trudności z mówieniem. Dlatego przede wszystkim pilnujmy, aby mieć przy sobie dużą ilość niegazowanej wody, która najlepiej nawadnia organizm. Jak zabezpieczyć dziecko przed słońcem, jeśli dużo czasu spędza, pływając w morzu? Należy pamiętać, że nawet najlepszy, wodoodporny krem z filtrem traci swą skuteczność po zetknięciu z wodą. Konieczna jest jego ponowna aplikacja na całej powierzchni ciała (włączając w to stopy i dłonie, kark, uszy) oraz miejsca, które są przysłonięte kostiumem kąpielowym/ubraniem. Tam również docierają promienie słoneczne, a bawełniana i na dodatek – często mokra koszulka nie stanowi skutecznej ochrony przed ich szkodliwym działaniem.

zapisz się do newslettera

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Twój formularz został pomyślnie wysłany

Wymagana zgoda
Dołącz do nas
Strona używa cookies w celach statystycznych i funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z polityką prywatności.Strona używa cookies w celach statystycznych i funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie, zgodnie z polityką prywatności.OK