ładowanie

Jak się bezpiecznie opalać na plaży

Piękna i zdrowa opalenizna dodaje nam wigoru, podnosi samoocenę i samopoczucie. Jest symbolem udanego urlopowego relaksu. Jednak słoneczny wypoczynek niesie ze sobą również pewne zagrożenia o których warto pamiętać. Jak się bezpiecznie opalać na plaży? Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia przykrych niespodzianek. Warto przed wyjazdem wakacyjnym przypomnieć sobie jak opalać się bezpiecznie.

Dlaczego nad morzem łatwiej się opalamy?

Dzieje się tak dlatego, że promieniowanie słoneczne pada nie tylko z góry – od słońca, ale także odbijia się od jasnego piasku i fal. Im jaśniejsza plaża tym mocniejsze i wielowymiarowe jest promieniowanie słoneczne oddziałujące na naszą skórę. Obecność wody morskiej, także mocniej przyciąga promienie słoneczne. Te dzielą się na UVA i UVB. Oba rodzaje charakteryzują się innymi właściwościami i wpływem na naszą skórę. Zatem? czy można się zdrowo opalać?

Bezpieczne opalanie na plaży – porady

Tych pierwszych promieni (UVA) dociera do nas najwięcej – niszcząc włókna kolagenowe i przyspieszając starzenie się skóry. Mogą także doprowadzić do powstania czerniaka, który jest wysoko niebezpiecznym nowotworem. Promieniowania UVB dociera do nas dużo mniej, bo zaledwie kilka procent. Resztę absorbuje warstwa ozonowa. To one dopowiadają za naszą opaleniznę oraz syntezowanie przez organizm witaminy D. Jednak przedawkowanie promieni UVB – mimo oferowanych dobrodziejstw estetycznych i zdrowotnych – może w nadmiarze doprowadzić do bolesnych oparzeń i podrażnień. W skrajnych przypadkach trwałych i nieestetycznych śladów na ciele.

Jak się opalać bezpiecznie?

Bezpieczne opalanie nad morzem na słońcu to z pewnością unikanie ekspozycji ciała między godziną 11 a 15. W tych godzinach promienie słoneczne są najbardziej szkodliwe, a Twoja skóra najbardziej narażona na poparzenia słoneczne. Nie trudno zauważyć, że mimo wszystko zazwyczaj wtedy plaże przeżywają największe oblężenie. Ta podstawowa zasada zapewni Ci bezpieczne opalanie nad morzem na słońcu. Ponad to, nie używaj zeszłorocznych kremów z filtrem, jeśli są przeterminowane. Zamiast pomóc, mogą narobić szkód, w postaci oparzeń, przebarwień.

Jak się bezpiecznie opalać na plaży? – kremy do opalania

Wartość SPF informuje, jak długo można przebywać na słońcu bez ryzyka poparzeń słonecznych. Skóra, którą nie posmarowano kremem z filtrem, może ich doznać już po około 15 minutach ekspozycji na słońce. Wartość SPF to wielokrotność tego czasu. Więc wybierając faktor SPF 30 minimalizujesz ryzyko poparzeń przez 450 minut, czyli 7,5 godziny. Faktor ten jednak informuje o ochronie tylko przed poparzeniami wywołanymi promieniowaniem UVB. Sposoby na zdrowe opalanie, to wybieranie specyfików, które chronią również przed promieniami UVA. Na opakowaniu szukaj symbolu PPD – jest to symbol faktora ochronnego, który mówi nam ile razy dany produkt zmniejsza dawkę szkodliwych promieni . Np. PPD 10 oznacza że po zastosowaniu kremu, do skóry przedostanie się dziesięć razy mniej promieni UVA).

Sposoby na zdrowe opalanie

Aby bezpiecznie opalać się nad morzem na słońcu powinno się nakładać krem średnio co dwie – trzy godziny oraz po każdorazowym wyjściu z wody. Nawet krem wodoodporny, przy długiej ekspozycji na słońce, wycieraniu ręcznikiem i poceniu się będzie wymagał ponownego nałożenia. Zasadą bezpiecznego opalania się jest używanie filtrów także w pochmurne dni. Zachmurzone niebo nie chroni skóry przed promieniami UVA i UVB. Szczególnie na plaży, gdzie intensywność promieniowania jest bardzo wysoka.

Czy można się zdrowo opalać?

Aby zadbać o zdrowe opalanie istotnym jest zadbanie o całe ciało, nie tylko o skórę. Woda jest podstawowym budulcem organizmu, a jej niedobór utrudnia regenerację skóry oraz zwiększa ryzyko udaru. Dlatego w trakcie opalania trzeba pamiętać o regularnych posiłkach i spożywaniu wody. Nawadnianie wspomaga także spożywanie świeżych warzyw i owoców. Pamiętaj także o okryciu głowy. Jego brak może prowadzić do udaru słonecznego, dlatego też tego rodzaju ochrona jest wskazana nie tylko dla dzieci. Do tego nadmierna ekspozycja twarzy i włosów na promienie UVB przyspiesza ich starzenie. Dlatego też długotrwała ekspozycja głowy na słońcu jest absolutnym zaprzeczeniem bezpiecznego opalania nad morzem. Pamiętaj także o najmłodszych: dzieci są szczególnie narażone na poparzenia słoneczne oraz udar. Krem z filtrem mineralnym o wartości SPF 50 oraz nakrycie głowy to absolutne minimum bezpiecznego opalania nad morzem na słońcu.

Często także zapominamy, że wiele leków, które zażywamy doustnie mogą uwrażliwiać skórę na światło słoneczne a w efekcie prowadzić do poparzeń. Podobny efekt mogą wywołać napary z niektórych ziół czy warzyw (np. sok z selera). Dlatego, jeśli myślimy o tym, czy można się zdrowo opalać, powinniśmy sprawdzić ulotki przyjmowanych regularnie leków i suplementów. Nie bez znaczenia są kosmetyki pielęgnacyjne stosowane na co dzień ? szczególnie kremy, toniki do twarzy oraz balsamy. Niektórych składników trzeba bezgwlędnie unikać np. retinol, witamina C, przeróżne kwasy.

Sposoby na zdrowe opalanie ? pielęgnacja PO

Sposoby na zdrowe opalnie  obejmują pielęgnację również po ekspozycji na słońce. Ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry (a nawet natłuszczenie). Promienie słoneczne wysuszają skórę, czyniąc ją podatną na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wybierajmy kosmetyki dedykowane takiej pielęgnacji, silnie odżywcze i regenerujące. Dolegliwości wywołane nadmiarem słońca skutecznie złagodzą preparaty chłodzące: pianki, balsamy i mleczka dostępne w aptekach i drogeriach.

Czy można się zdrowo opalać?

Powyższe sposoby na zdrowe opalnie zdecydowanie w tym pomogą, jednak warto pamiętać, że nawet najmocniejszy krem z filtrem nie zagwarantuje stuprocentowej ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Kluczowe jest tutaj zachowanie rozsądku. Jak się bezpiecznie opalać na plaży? Przede wszystkim stopniowo i z odpowiednią ochroną.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

pozostałe oferty specjalne

Zadowolenie Gości to nasz priorytet, dlatego specjalnie z myślą o Was systematycznie tworzymy oferty specjalne.

Cena Dnia
Pobyt nad morzem Cena Dnia
Cena Dnia - oferta bezzwrotna ze śniadaniem
Pobyt ze śniadaniem Cena Dnia - oferta bezzwrotna ze śniadaniem
Zabujaj się nad morzem - romantyczny pakiet
Zabujaj się nad morzem - romantyczny pakiet
Magiczne Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie w hotelu nad morzem Magiczne Boże Narodzenie 2023
Złap oddech przed Nowym Rokiem
Złap oddech przed Nowym Rokiem
SYLWESTROWA GALA FILMOWA - pakiet pobytowy
Sylwester w hotelu nad morzem - pakiet pobytowy SYLWESTROWA GALA FILMOWA - pakiet pobytowy
BAL SYLWESTROWY w klimacie Gali Filmowej
Bal Sylwestrowy w hotelu nad morzem BAL SYLWESTROWY w klimacie Gali Filmowej
Pobyt Sylwestrowy bez balu
Sylwester w hotelu nad morzem Pobyt Sylwestrowy bez balu
TYLKO WE DWIE
Tylko we dwie TYLKO WE DWIE
Noworoczne pobyty w super cenie plus PREZENT
Noworoczne pobyty w super cenie plus PREZENT
Weekend Trzech Króli nad morzem
Weekend styczniowy w Hotelu Weekend Trzech Króli nad morzem
Ferie zimowe nad morzem - Zimowy Festiwal Ciekawości
Ferie zimowe w hotelu nad morzem Ferie zimowe nad morzem - Zimowy Festiwal Ciekawości
Weekendowy relaks w Hotelu Astor
WEEKENDOWY RELAKS W HOTELU ASTOR Weekendowy relaks w Hotelu Astor
Pakiet SPA Zimowy w Hotelu Astor
Aromatyczny Pakiet SPA Zimowy Pakiet SPA Zimowy w Hotelu Astor
Żywiołowe wakacje - lato nad morzem 2024 - First Minute
Żywiołowe wakacje - lato nad morzem 2024 - First Minute
Voucher podarunkowy
POMYSŁ NA IDEALNY PREZENT Voucher podarunkowy
Wczasy dla seniorów nad morzem
Aktywne wczasy seniora Wczasy dla seniorów nad morzem
Aqua Slimming - wczasy odchudzające
Wodne wyszczuplanie Aqua Slimming - wczasy odchudzające
Niedzielne bufety
Obiady w formie gorących bufetów bez ograniczeń Niedzielne bufety
PFR PFR

Hotel z basenem nad morzem w Jastrzębiej Górze, wakacje i wczasy all inclusive nad Polskim morzem dla rodzin z dziećmi.
Astor hotel to także obiekt konferencyjny nad morzem wyposażony w nowoczesne sale konferencyjne dające wiele możliwości aranżacyjnych.

Rezerwując bezpośrednio wspierasza sadzenie drzew
10 rezerwacji bezpośrednich = 1 drzewo
REZERWUJ ONLINE
X
face